.avatar-image-container { shadow:none; border: none; -moz-border-radius: 50px; -webkit-border-radius: 50px; border-radius: 50px; margin: .2em 0 0; }

GłÓwNa

środa, 11 kwietnia 2012

KARAIBY

          K A R A I B Y !!!


A więc jak obiecałam wędrujemy w podróż po Karaibach. 

1. Wikipedia


Historia


Karaiby zostały odkryte przez Kolumba w XV wieku i dość szybko skolonizowane przez mocarstwa europejskie.
Kuba, wschodnia część Hispanioli (Dominikana) i Portoryko stanowiły własność korony hiszpańskiej, Jamajka należała do W. Brytanii, zachodnia część Hispanioli (Haiti) do Francji.
We francuskiej części Hispanioli w 1791 r. czarni niewolnicy, stanowiący zdecydowaną większość ludności wyspy, uniezależnili się w drodze zbrojnego powstania od Francuzów, rozbili ekspedycję wojsk napoleońskich w 1803 r. i w następnym roku utworzyli własne niepodległe państwo.
Również hiszpańska Dominikana, po kilku nieudanych powstaniach, uzyskała niepodległość w 1844 r. W ten sposób wszystkie hiszpańskie posiadłości w pierwszej połowie XIX w. stały się niepodległe, prócz Kuby i Portoryko.
Kuba, największa z wysp karaibskich, mimo kilkakrotnych buntów tubylczej ludności w latach 1868-1875 i 1895, pozostawała zależna od Hiszpanii do 1898 r., to jest do wojny Stanów Zjednoczonych Ameryki z Hiszpanią. Po klęsce Hiszpanii uzyskała niepodległość pod egidą USA, podobnie jak Portoryko. Hiszpanie zorganizowali na wyspie wielkie plantacje upraw trzciny cukrowej, a także tytoniu, i stała się ona największym eksporterem cukru oraz cygar na świecie, przy czym głównym odbiorcą tych wyrobów były Stany Zjednoczone. Kraje te były bardzo ściśle związane ze sobą gospodarczo i politycznie aż do 1959 r.
Najbardziej stabilna sytuacja polityczna panowała na brytyjskiej Jamajce. Na wyspie Brytyjczycy zorganizowali wielkie wydajne plantacje trzciny cukrowej. Prace na nich wykonywali również Murzyni, lecz uzyskali oni w 1834 r. status ludzi wolnych. Wówczas też zaczęto stosować mechanizację prac na plantacjach trzciny cukrowej i wybudowano duże rafinerie cukru na wyspie. Wyspa przynosiła ciągle wielkie dochody i była najbardziej rozwinięta gospodarczo na Karaibach. Gdy popyt na cukier po 1870 r. zmalał, w wyniku konkurencji cukru kubańskiego i brazylijskiego, plantatorzy na Jamajce przestawili się na produkcję bananów i rumu.


2. karaiby.net

 Karaiby to także symbol przygody, miejsce, gdzie można spędzić romantyczny miesiąc miodowy i okazja do rejsu luksusowym statkiem oraz do odwiedzenia eleganckiego kasyna. 

Zadajmy sobie pytanie: Co jest tak przyciągającego w Karaibach, że co roku region ten odwiedzają miliony turystów z całego świata?

a) warunki naturalne
 Większe wyspy takie jak Kuba, Haiti, Jamajka czy Puerto Rico są pochodzenia kontynentalnego, pozostałe to w przeważającej większości wyspy wulkaniczne i koralowe. Klimat jest tu ciepły oraz wilgotny, jedyną rzeczą w pogodzie, która nie jest dla nas zbyt miła to silne wiatry wiejące na Karaibach. 
 Część z wysp jest raczej nizinna, inne mogą poszczycić się pięknymi górami. Jedną, rzeczą które łączą niziny i góry to wspaniałe, rozległe plaże. Gdy spacerujemy po nich mamy wrażenie, że gramy w filmie jako piraci ( "Piraci z Karaibów" ).

b) odpoczynek
 Ale mówiąc odpoczynek, oczywiście nie mamy na myśli tylko leżenia plackiem na plaży (chociaż na takiej plaży wstyd byłoby nie powylegiwać się choćby jednego dnia), lecz także wizytę w centrum spa i wellness oraz aktywny relaks. Sporty wodne na Karaibach hym... czemu nie.  Na każdej (nawet najmniejszej) plaży znajdziesz tu  wypożyczalnie desek, więc to znakomite miejsce dla surferów i windsurferów, żeglaży oraz nurkowie. Nasze wyspy to również miejsce dla wędkarzy. Golf i tenis są chyba najpopularniejszymi ostatnio sportami wakacyjnymi, więc i na Karaibach nie może zabraknąć odpowiedniej infrastruktury. Kort tenisowy znajdziemy zapewne w większości hoteli, ze znalezieniem pola golfowego też na pewno nie będzie problemu. Oczywiście lokalne ośrodki sportowe oferują także możliwość gry w siatkówkę, koszykówkę, a nawet krykieta czy polo. Warto też wspomnieć, że w wielu regionach Karaibów bardzo popularny jest baseball, czyli jest możliwość poznania zasad tej mało popularnej w Polsce gry.

c) plaża
 Jeżeli chodzi o miejsca obrazujące piękno natury na Karaibach to oczywiście nie trzeba wcale daleko szukać – wystarczy rozejrzeć się dookoła. Jednak na szczególna uwagę zasługują: jedyny w regionie czynny wulkan na wyspie Montserrat, jaskinie na Portoryko, góry na Jamajce, rzeki na Kubie i lasy na Dominikanie, chociaż oczywiście to tylko nieliczne, może nawet nieco subiektywne, przykłady. Proponujemy także poszukać wycieczek i tras spacerowych, dzięki którym będzie można przyjrzeć się tutejszej florze, a zwłaszcza faunie z bliska. Karaiby to prawdziwe królestwo ptactwa – nie można tego przegapić i koniecznie trzeba zorganizować sobie fotograficzne polowanie na co ciekawsze okazy. Z nieco dalszej odległości warto obserwować majestatyczne i groźne aligatory, a jeśli będziemy mieli szczęście, może uda nam się zobaczyć także któregoś z karaibskich żółwi morskich.

d) muzyka i taniec
 Karaiby nie byłyby Karaibami, gdyby nie muzyka i taniec. Powstałe tu gatunki muzyczne określa się wspólnym mianem muzyki afrokaraibskiej i chyba nie trudno się domyślić dlaczego. Te najpopularniejsze style to przede wszystkim pochodzące z regionu Trynidadu i Tobago calypso, gdzie dominującym instrumentem są wspomniane we wstępie „steel drums”. Poza tym mamy też szalone, radosne, a nawet miejscami wulgarne merengue z Dominikany oraz oczywiście wszystkie style kubańskie – mambo, rumbę, son, bolero, conga, czy styl habanera, żeby wymienić tylko część, bo na Kubie tańczyć i śpiewać potrafią chyba wszyscy.
 Mówiąc o muzyce tego regionu nie możemy także zapomnieć o jamajskim reggae, o nieco innym klimacie niż pozostałe style. Ta różnorodność jest kolejnym dowodem na to, jak wiele mają do zaoferowania Karaiby. Tym bardziej, że rytmy tego regionu silnie oddziałują na muzyków z całego globu i wpływają na kształt tworzonych przez nich utworów.
 Spędzając urlop na Karaibach na pewno będziemy mieli okazję się z tą muzyką zapoznać i szczerze zachęcamy do włączenia się do wspólnej, często nawet ulicznej zabawy. To jest typowe dla kultury karaibskiej – wystarczy tylko kilka osób, aby porwać do tańca i śpiewu całą ulicę. Ot tak, po prostu. Ktoś zagra kilka taktów na trąbce czy innym instrumencie, za perkusję może posłużyć dosłownie wszystko, na pewno kto inny dołączy się ze śpiewem i od razu wiadomo, co robić, bo mieszkańcy Karaibów mają to zwyczajnie we krwi.
e) noc pod gwiazdami
 No cóż można i tak, zwłaszcza jeżeli prawie całe fundusze poszły na przelot, ale również i na Karaibach możemy dostosować cenę noclegu do naszej kieszeni. Są tu oczywiście wysokiej klasy kurorty z apartamentami godnymi głowy państwa jak chociażby Bridge Suite w hotelu Atlantis na Wyspach Bahama. Dla wyjaśnienia, według listy Forbes’a jest to najdroższy pokój hotelowy na świecie, cena za noc to, bagatela, 25 tysięcy dolarów. Na szczęście jest też bardzo wiele nie tak ekskluzywnych propozycji, gdzie ceny za dwutygodniowy pobyt w hotelu wraz z przelotem nie przekroczą 10 tysięcy złotych od osoby. Wartą rozważenia opcją jest też wybór ośrodka, który składa się z położonych z reguły tuż przy plaży małych domków w stylu karaibskim. Jest to rozwiązanie mniej kosztowne, no i możemy choć przez chwilę poczuć się jak tubylcy.
 Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby taką wyprawę zorganizować sobie samemu. Koszty samolotu będą oczywiście zawsze najwyższe, raczej nie uda nam się znaleźć opcji wylotu z Polski za mniej niż 2000 złotych od osoby, ale warto się rozglądać albo zarezerwować bilet dużo wcześniej korzystając z dni „szalonych promocji”, oferowanych od czasu do czasu przez różne linie lotnicze. Jeżeli chodzi o noclegi, to hasło 100 dolarów za tydzień wcale nie jest takie dalekie od prawdy, ale lepiej jednak zabrać chociaż dwieście.

3.Dosyć tego przynudzania teraz pora na fotki. 


  


4.Come on , shake your body baby, do the conga ...


 A oto nutka kojarząca się z  Karaibami: 

Podoba Wam się ?
Liczę na komentarze :)


6 komentarzy:

 1. Witam Cię serdecznie ...
  Niosę dla Ciebie koszyczek ..
  Pełen uśmiechu i radości ..
  Żeby miło upływał cały dzionek ..
  I służył Ci dobry humorek ..
  Pięknego dzionka ..
  I w serduszku dużo słonka ...
  życzy ...
  *** AGATA **

  OdpowiedzUsuń
 2. cudnie tamm..! <3

  http://all-things-with-me.blogspot.de/

  OdpowiedzUsuń
 3. Super blog !. Obserwujemy ? Zapraszam na : forever-wika.blogspot.com. Jeśli dodasz się do obserwatorów i zostawisz linka w komentarzu na 100 % się odwdzięczę :]

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Karaiby ! <3
  U mnie pare nowych notek zapraszam :))
  http://www.our-magicall-worlld12.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Caribbean! It's paradise! ヅ


  P.S. Love the sneakers as the backdrop. Please stop by our blog soon and let us know if you want to follow each other. 乂⍲‿⍲乂

  http://fashionmoto.blogspot.com

  Thank you! 乂⍲‿⍲乂

  OdpowiedzUsuń

Komentarz za komentarz
Obserwowanie za obserwowanie
Wystarczy, że podasz link ;)
Anonimki podpisywać się ! -inaczej komentarze usuwane